Križni put na Brijunima

U četvrtak, 26. ožujka održan je križni put na jednom od najljepših lokaliteta istarskog priobalja, na Velikom Brijunu. Treću godinu za redom, kapelan policijske kapelanije sv. Maura za Policijsku upravu istarsku,  vlč. mr. Ilija Jakovljević, koji je ujedno i župnik župe sv. Kuzme i Damjana u Fažani organizirao je križni put na otoku Veliki Brijun u Brijunskom arhipelagu. Osim djelatnika Policijske uprave Istarske na pobožnosti su sudjelovali župljani Fažane, ali i djelatnici Policijske uprave Dubrovačko - neretvanske i Policijske uprave splitsko – dalmatinske koji se ovih dana nalaze u Puli na duhovnoj obnovi, te nekolicina djelatnika MORH-a i djelatnika Nacionalnog parka ...

VELIKI ČETVRTAK – 2. travnja 2015. Misa večere Gospodnje i obred pranja nogu u 20 sati. VELIKI PETAK – 3. travnja 2015. Obredi velikog petka u 20 sati. (Mogućnost za ispovijed sat vremena prije obreda) VELIKA SUBOTA – 4. travnja 2015. U 21 sat započinje Vazmeno bdijenje (ponijeti svijeće) Crkva će biti cijeli dan otvorena za molitvu.   USKRS – 5. travnja 2015. Svete mise: 8,00 (Brijuni) 9,00 i 10,30 (Fažana)   USKRSNI PONEDJELJAK – 6. travnja 2015. Sveta misa u 9,00 sati (poslije mise uskrsni doručak u organizaciji naše Turističke zajednice)

Sestre Milosrdnice u pohodu našoj župi

Ovogišnja korizmena akcija u našoj Župi usmjerena je prema najpotrebnijima. Svoj doprinos možemo dati u hrani ili novcu u Župnoj crkvi sv. Kuzme i Damjana kod kipa sv. Ante. Na 4. korizmenu nedjelju našu župu će posjetiti sestre Milosrdnice iz Rijeke koje će predstaviti svoju družbu, jer ove godine slavimo na razini sveopće Crkve Godinu posvećenog života.

Milosrđe samo na temelju istine

Ovih mjeseci osjećaju se određena komešanja, a među nekima i nerealne želje, da će papa Franjo promijeniti stoljetni nauk crkve o nerazrješivosti braka, te pripuštanja sakramentu pričesti razvedenih i ponovno oženjenih. Neke izjave crkvenih dostojanstvenika često su puta bile krivo interpretirane te se pokušalo stvoriti dojam da slijedi neki „novi nauk“ koji neće počivati na božanskoj objavi već duhu današnjeg vremena. Velika je zabluda kako će Crkva postati „privlačnija, modernija“ ako kaže da „grijeh nije grijeh“. Doktrina je po sebi jasna i ona je nepromjenjiva. Tko može piliti granu na kojoj sjedi? Nauk o nerazrješivosti braka u svojoj biti će uvijek ...

Mučenici i žrtve u Porečkoj i Pulskoj biskupiji

Povodom obilježavanja spomena na žrtve totalitarnih režima, donosimo dopunjeni i prošireni članak dijecezanskog povjerenika za žrtve rata i poraća, vlč. mr. Ilije Jakovljevića, na tu temu. Članak je objavljen u Zborniku radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Zagrebu 24. i 25. travnja 2012. pod nazivom "Hrvatski mučenici i žrtve iz vremena komunističke vladavine". Mučenici i žrtve u Porečkoj i Pulskoj biskupiji Hrvatska biskupska konferencija i biskupska konferencija Bosne i Hercegovine započele su zajednički projekt popisivanja žrtava II. svjetskog rata i ...

Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu. Nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali da to ne bude meso (a može biti masno). Uočiti treba ovo: u dva dana “strogog posta” (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs! Znači: vjernik toga dana jede samo jedan puni ...

POST od: alkohola, cigareta, kockanja, ogovaranja, internata, igrica… MILOSTINJA- djela milosrđa: pomoći bližnjem, posjetiti bolesnika… MOLITVA:  misa, ispovijed, krunica, pobožnost Križnog puta, čitanje Biblije i pobožnih knjiga…

1.Danas na Čistu srijedu ili pepelnicu kao vjernička zajednica započinjemo novi korizmeni hod. Na početku tog hoda posipamo svoje glave pepelom od maslinovih ili palminih grančica blagoslovljenih prošle Cvjetnice. I tu se nalazi velika simbolika koja nas upućuje na Isusa Krista; na njegovu patnju, muku, smrt, ali i slavno uskrsnuće. Korizmeni hod nije kao svaki drugi hod, jer je obilježen pozivom na istinsko osobno obraćenje. Pozvani smo da krenemo putem osobnog obraćenja, da ne mislimo kako je obraćenje potrebno samo nekom drugom. Svi mi stojimo pred izazovom da budemo bolji ljudi i još više kršćani. 2.Zasigurno smo već donijeli ili ćemo ...

Poruka pape Franje za korizmu

Draga braćo i sestre,             Korizma je vrijeme obnove za Crkvu, zajednice i pojedine vjernike. To je nadasve "vrijeme milosti" (2 Kor 6, 2). Bog od nas ne traži ništa što nam već prije nije dao: "Mi ljubimo jer on nas prije uzljubi" (1 Iv 4, 19). On nije ravnodušan prema nama. Stalo mu je do svakog od nas, ...