Sv. Mise na Veliku Gospu u Župi Fažana su u: - 9,00 sati u župnoj crkvi u Fažani - 10,30 sati u župnoj crkvi u Fažani - 20,30 sati u crkvi sv. Ivana Pavla II. u Valbandonu

Proslava sv. Elizeja i Svjetskog dana glazbe koncertom „Od Giulianija do Paganinija“

U četvrtak, 18. lipnja, kod crkvice sv. Elizeja nedaleko Fažane, brojni žitelji Fažane, ali i gosti koji u tom kraju provode svoj odmor, nazočili su misnom slavlju proslave Svečeva spomendana, a nakon toga, koncertu klasične glazbe povodom Svjetskog dana glazbe, ili kako se uobičajeno naziva Fete de la musique.     Misno slavlje predvodio je vlč. Ilija Jakovljević, fažanski župnik. On je napose istaknuo kako ta starodrevna crkvica svojim postojanjem svjedoči o identitetu žitelja toga kraja, a pred njezinom poviješću i nama je to prigoda da ispitamo svoju povijest. Govoreći ...

Župni zbor i župljani fažanske župe sv. Kuzme i Damjana hodočastili su 2.i 3. svibnja u Vukovar i Đakovo

Prvog dana posjetili smo grad Vukovoar gdje smo obišli Dvorac Eltz, Bolnicu i ratno sklonište bolnice gdje smo pogledali kratki dokumentarac o granatiranjima bolnice od strane JNA i pobunjenih Srba. Nakon toga smo otišli na memorijalno groblje gdje je župnik zapalio svijeću i izmolio molitvu za pokojne a zbor zapjevao prigodnu pjesmu. Posjetili smo grob Blage Zadre i grobove četvorice sinova Kate Šoić koji su poginuli u Domovinskom ratu. Potom smo pohodili ovčaru gdje smo pogledali mjesto mučenja zarobljenika iz bolnice Vukovar. Na masovnoj grobnici u ime svih nas svijeću je zapalio Dario Moscarda, hrvatski branitelj iz Fažane. Potom smo panoramski ...

Fizička i psihička zrelost za sklapanje ženidbe

Sklapanje ženidbe je, između ostalog, i pravni čin. Za valjanost pravnog čina traže se određeni uvjeti koje osoba mora imati. Jedan od tih uvjeta je kanonska dob. Kanonska dob nije samo propisana za sklapanje ženidbe, već se traži i za sakrament sv. reda, ali i za određene crkvene službe. Minimalna dob za valjano sklapanje ženidbe Današnji Zakonik kanonskog prava propisuje za sveopću Crkvu minimalnu dob za valjano sklapanje ženidbe: za mušku osobu 16 godina, a za žensku 14 godina (usp. kan. 1083). Svakako se pretpostavlja da ovu fizičku (biološku) dob (zrelost) prati i psihička zrelost. Još je rimsko pravo odredilo minimalnu dob ...

Župnik imenovan vicepostulatorom

Nakon smrti mons. Vjekoslava Milovana, vicepostulatura za proglašenje svetim bl. Miroslava Bulešića, dobila je, dekretom rimskog postulatora mons. Jure Bogdana, novog vicepostulatora. Novi vicepostulator je vlč. mr. Ilija Jakovljević, župnik nadžupe sv. Kuzme i Damjana u Fažani i policijski kapelan za Policijsku upravu istarsku, koji je kroz dugi niz godina bio suradnik u postulaturi za beatifikaciju Sluge Božjeg Miroslava Bulešića, odnosno nakon beatifikacije u  vicepostulaturi za proglašenje svetim bl. Miroslava Bulešića. Vlč. mr. Jakovljević je, uz ostalo, imao istaknutu ulogu u svim aspektima postupka recognitio zemnih ostataka Blaženika te njihovog prijenosa u novi oltar. Vlč. mr. Ilija Jakovljević rođen je 2.siječnja 1979. ...

Vazmeno bdjenje

Braćo i sestre, Ovo sveto liturgijsko slavlje započeli smo pod oblačnim nebom s porukom: ovo je nebeski događaj i nadpovijesna stvarnost koju nam Krist svojim križem i uskrsnućem objavljuje. Zato je ona tako i raspjevana: od svjetla i riječi do vode i euharistije. Ovo je najuzvišenija liturgija koja nebesko sa zemaljskim spaja, a božansko s ljudskim povezuje. Vrhunac ovog vazmenog bdjenja bit će u euharistijskom slavlju u kojemu je sadržan cjelokupni život Crkve. Ova se večer nadovezuje na ono što smo sinoć slušali i pratili u liturgiji muke Gospodina našega Isusa Krista. Još nam od sinoć odzvanjaju riječi: „Puče moj, što učini ...