Vazmeno bdjenje

Braćo i sestre, Ovo sveto liturgijsko slavlje započeli smo pod oblačnim nebom s porukom: ovo je nebeski događaj i nadpovijesna stvarnost koju nam Krist svojim križem i uskrsnućem objavljuje. Zato je ona tako i raspjevana: od svjetla i riječi do vode i euharistije. Ovo je najuzvišenija liturgija koja nebesko sa zemaljskim spaja, a božansko s ljudskim povezuje. Vrhunac ovog vazmenog bdjenja bit će u euharistijskom slavlju u kojemu je sadržan cjelokupni život Crkve. Ova se večer nadovezuje na ono što smo sinoć slušali i pratili u liturgiji muke Gospodina našega Isusa Krista. Još nam od sinoć odzvanjaju riječi: „Puče moj, što učini ...

Propovijed na sv. misi zadušnici za mons. Vjekoslava Milovana

U subotu, 11. travnja 2014. služena je misa zadušnica u Svetvinčentu za mons. Vjekoslava Milovana. Sv. misu  predvodio je mons. Ivan Milovan, biskup u miru. Prigodnu propovijed  imao je nasljednik mons. Vjekoslava u vicepostulaturi bl. MIroslava Bulešića.   Oče biskupe, poštovana Ljubice, braćo i sestre, Ovu svetu misu slavimo za pokoj duše našeg dragog mons. Vjekoslava. Slavimo je u vazmenoj osmini koja sva odiše Kristovim uskrsnućem. U središtu našeg vjerničkog promišljanje je uskrsli Krist. Ali znamo da je uskrsnuću prethodila patnja – muka, i smrt. Isusov put je put i svakog njegovog učenika. Svatko od nas prolazi i proći će taj put: patnje, ...

Biskupova uskrsna poruka

„Ne plašite se! Isusa tražite, Nazarećanina, Raspetoga? Uskrsnu! Nije ovdje!“ – riječi su to Anđela Gospodnjeg preplašenim ženama koje su ušle u Isusov otvoren grob. Zora je to uskrsnuća, Isusove pobjede nad smrću. I zato njegov je grob ostao prazan i otvoren, jer nad njime smrt ne vlada. Zbunjenost  i nevjerica među apostolima i pobožnim ženama koje su Isusa pratile dok je naviještao Radosnu Vijest i na križnom putu do Kalvarije, postupno su nestali i pretvorili se u veliku radost tog istog dana kad im se Isus  ukazao. I malo po malo ti će preplašeni i jednostavni ljudi postati odvažni svjedoci Uskrsnulog. ...

Misa Večere Gospodnje

Misa Večere Gospodnje, župnikova propovijed U liturgiji čitanja večeras imamo opis slavljenja Pashe kod Židova (prvo čitanje), Pavlovo tumačenje Isusove posljednje večere kao sklapanje “novog Saveza” (drugo čitanje), i dirljivi opis pranja nogu apostolima te Isusova zapovijed “ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio. I vi tako činite” (evanđelje). Na današnji dan Isus je ustanovio dva sakramenta Crkve, dva stožerna sakramenta Crkve: Euharistiju i svećenički red. Isus kaže: “Svom sam dušo čeznuo blagovati s vama ovu Pashu”. Povijesni Isus je i danas dionik tog pashalnog slavlja, one sebe daje za blagovanje. Braćo i sestre, slavljenjem ove euharistije ulazimo ...

Preminuo mons. Vjekoslav Milovan

U srijedu Velikog tjedna, 01. travnja 2015. godine, u 83. godini života i 58. godini svećeništva, blago je u Gospodinu preminuo mons. dr. Vjekoslav Milovan, vicepostulator u kauzi bl. Miroslava Bulešića, kapelan Njegove Svetosti i kanonik Pulskog kaptola.   Prelat mons. dr. Vjekoslav Milovan, kapelan Njegove Svetosti sv. pape Ivana Pavla II., rođen je 01. siječnja 1932. u selu Režanci nedaleko Svetvinčenta, kao drugo dijete  oca Antuna i majke Eufemije rođene Petrović, u obitelji koja je iznjedrila 3 svećenika: najstariji je bio vlč. Miroslav Milovan, zatim mons. Vjekoslav Milovan te mons. Ivan Milovan, biskup u miru. Osim toga, i u široj obitelji ...

Križni put na Brijunima

U četvrtak, 26. ožujka održan je križni put na jednom od najljepših lokaliteta istarskog priobalja, na Velikom Brijunu. Treću godinu za redom, kapelan policijske kapelanije sv. Maura za Policijsku upravu istarsku,  vlč. mr. Ilija Jakovljević, koji je ujedno i župnik župe sv. Kuzme i Damjana u Fažani organizirao je križni put na otoku Veliki Brijun u Brijunskom arhipelagu. Osim djelatnika Policijske uprave Istarske na pobožnosti su sudjelovali župljani Fažane, ali i djelatnici Policijske uprave Dubrovačko - neretvanske i Policijske uprave splitsko – dalmatinske koji se ovih dana nalaze u Puli na duhovnoj obnovi, te nekolicina djelatnika MORH-a i djelatnika Nacionalnog parka ...

VELIKI ČETVRTAK – 2. travnja 2015. Misa večere Gospodnje i obred pranja nogu u 20 sati. VELIKI PETAK – 3. travnja 2015. Obredi velikog petka u 20 sati. (Mogućnost za ispovijed sat vremena prije obreda) VELIKA SUBOTA – 4. travnja 2015. U 21 sat započinje Vazmeno bdijenje (ponijeti svijeće) Crkva će biti cijeli dan otvorena za molitvu.   USKRS – 5. travnja 2015. Svete mise: 8,00 (Brijuni) 9,00 i 10,30 (Fažana)   USKRSNI PONEDJELJAK – 6. travnja 2015. Sveta misa u 9,00 sati (poslije mise uskrsni doručak u organizaciji naše Turističke zajednice)

Sestre Milosrdnice u pohodu našoj župi

Ovogišnja korizmena akcija u našoj Župi usmjerena je prema najpotrebnijima. Svoj doprinos možemo dati u hrani ili novcu u Župnoj crkvi sv. Kuzme i Damjana kod kipa sv. Ante. Na 4. korizmenu nedjelju našu župu će posjetiti sestre Milosrdnice iz Rijeke koje će predstaviti svoju družbu, jer ove godine slavimo na razini sveopće Crkve Godinu posvećenog života.