Jednost i nerazrješivost braka duboko su upisana u ljudsku narav

 U ovoj godini kolumna „pravni savjeti“ više će promišljati sakrament ženidbe s posebnim naglaskom na ništavnost iste. Ovom tematikom se svakodnevno susreću pastoralni suradnici, napose djelatnici crkvenih sudova koji svjedoče sve većem broju zahtjeva (parnica) za proglašenje ništavnosti ženidbe. Volimo kao narod za sebe govoriti da smo tradicionalno vjerničko društvo što je neupitno, ali i ne možemo ostati „slijepi“ pred činjenicom da je moderni način života narušio onaj tradicionalni čovjekov stav prema bračnoj vjernosti i nerazrješivosti sakramenta ženidbe. Sv. Pavao govori kako su bračni supružnici pozvani na svetost bračnog života (usp. 1 Kor 7,7). Ženidbeni savez (matrimoniale foedus) ...

Izlet pjevača

Župni zbor župe sv. Kuzme i Damjana i oređivači crkve bili su na jednodnevnom izletu po Istri. Posjetili su: MOtovun, Oprtalj i NOvigrad gdje ih je dočekao župnik Luka Pranjić i kratko predstavio povijest crkve i kripte.

Poruka predsjednika Vijeća HBK za život i obitelj mons. Valtera Župana za XX. dan života, nedjelja 1. veljače 2015. Abraham je bio postavljen na veliku kušnju upravo u stvari koja se ticala života i budućnosti njegove obitelji. Činila su se nemoguća, potpuno iluzorna sva Božja obećanja koja su govorila da će Abraham imati silno potomstvo "poput zvijezda na nebu i pijeska na morskoj obali" (Post 22, 17), jer su i Abraham i žena mu Sara u već starim godinama bili bez djece. Dakle, zdravim razumom razmišljajući i uzimajući u obzir sve ...

Božićni koncert u Župnoj crkvi u Fažani

Na svetkovinu Bogojavljenja - Tri Kralja - održan je tradicionalni koncert u župnoj crkvi sv. Kuzme i Damjana u Fažani. Na koncertu su nastupili: Župni zbor pod vodstvom Mondine Gavočanov te za orguljama Anton Brenko, te zbor Zajednice Talijane u Fažani pod vostvom Mondine Gavočanov.  Na početku je sve pozdavio župnik Ilija Jakovljević, zahvalivši se svima koji su dali svoj doprinos za ovaj lijepi trenutak, a napose pjevačima zaželivši da se ovo zajedništvo nastavi. Na kraju je čestiotao biskupu Ivanu Milovanu godišnjicu biskuposkog ređenja koje je 10. siječnja.

Crkvena statistika Župe sv. Kuzme i Damjana u Fažani za 2014. godinu

Stanovnika: cc. 4.465*       (Naselja: Fažana, Valbandon, Peroj, Portić) Broj katolika: cc. 3.150* Broj obitelji na popisu za blagoslov: 831 Krštenih:                                                               UKUPNO: 58 Do 1. godine: 39 Od 1 do 7 godina: 10 Iznad sedam godina: 9 Broj pričešćenih: 20 Broj krizmanih: 25 VJENČANIH: 20 Vjenčanih parova katolika: 17 Vjenčanih parova (mješovitih brakova): 1 Vjenčanih parova (različitost vjere): 2 Umrli 23: proviđenih 4, ne proviđenih 19 ___________________ *Približan broj

Članovi Caritasa posjetili Svećenički dom u Puli

U subotu, 06. prosinca 2014., na blagdan sv. Nikole biskupa, članovi Caritasa župe sv. Kuzme i Damjana iz Fažane, zajedno  sa župnikom vlč. Ilijom Jakovljevićem, posjetili su umirovljene svećenike u Svećeničkom domu Betanija u Puli. Na početku je goste, u ime korisnika, pozdravio ravnatelj Doma preč. Milan Mužina. Nakon predstavljanja gostiju, u ime Caritasa i župe Fažana svećenicima se obratio vlč. Jakovljević izrazivši radost da su kao Župni Caritas ove godine u adventsko vrijeme izabrali za svoj posjet upravo Svećenički dom. Posebnu zahvalnost izrazio je okupljenim svećenicima „za sve ono što su tijekom mnogo godina aktivnog pastoralnog života učinili za Crkvu ...

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana i ove će se godine održati kao molitveni hod po pulskim crkvama od 18. do 25. siječnja. Prvog dana osmine, u nedjelju 18. siječnja, misa će tradicionalno biti u pulskoj Katedrali, kao što je u toj crkvi uobičejeno za misu pro populo, započeti će u 10:30 sati. U ponedeljak, 19.siječnja, misa u župi Krista Spasitelja na Velom Vrhu započeti će u 18 sati, u utorak 20. siječnja, u crkvi sv. Antuna također u 18 sati.  U srijedu, 21. siječnja, treći dan molitvenog hoda nastavlja se u župnoj crkvi sv. Josipa misom u 17 sati. U ...

Jednom kršten, zauvijek kršten

Govor o sakramentu krštenja uvijek nas iznova vraća Isusovim riječima: „Tko se pokrsti, spasit će se“ (Mk 16,16), ili „Tko se ne preporodi iz vode i Duha Svetog, ne može ući u kraljevstvo Božje“ (Iv 3,5). Poznat nam je nauk Crkve o trostrukom krštenju: vodom, željom i krvlju. Krštenje vodom je redoviti način, dok krštenjem željom i krvlju nisu redoviti način, ali i na ovaj način se može primiti krštenje i postići spasenje. Krštenje željom odnosi se na odrasle koji su se pripremili primiti krštenje te prije samog primanja obreda krštenja umru. Krštenje krvlju odnosi se na one ...

Biskupi Riječke metropolije svojim vjernicima

Povodom Drugog nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji koji se ima održati 19. travnja 2015. godine  na Trsatu, kao poticaj obiteljima da sudjeluju na ovom susretu ali i da se zajedno, pod vodstvom svojih župnika, pripremaju za nj, biskupi Riječke metropolije uputili su svojim vjernicima prigodno pismo: Braćo i sestre! Vjerujemo da vam je poznata briga koju papa Franjo posvećuje suvremenim obiteljima. Zato je pozvao predstavnike biskupa svih zemalja svijeta u Rim na savjetovanje o tome kako pomoći obiteljima. To će se savjetovanje nakon završene Izvanredne sinode nastaviti u listopadu sljedeće godine, te će tada biti donesene i smjernice za djelovanje. Tu istu ...