POČINJE KORIZMA – POČINJE MILOSNO VRIJEME

Sveto korizmeno vrijeme započet ćemo u srijedu na Pepelnicu sa svečanim misnim slavljem i drevnim obredom pepeljenja u 18 sati.

Svaki korizmeni petak bit će pobožnost Križnog puta u našoj župnoj crkvi u 17.15 sati!

ČISTA SRIJEDA – PEPELNICA

Zapovijedani post i nemrs. Zakon nemrsa obvezuje sve koji su navršili 14. godinu života, a zakon posta one koji su navršili 18. godinu života pa do započete 60. godine.

Korizma ili četrdesetnica (lat. quadragesima) dio je liturgijske godine u kojem se pokornički pripremamo za blagdan Uskrsa. Pokora traje 40 dana. Korizma počinje Čistom srijedom ili Pepelnicom, a završava pred Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak kojom počinje Vazmeno trodnevlje. Pripreme za slavljenje Uskrsa sastoje se u molitvi, postu, slušanju i čitanju Božje riječi te dobrim djelima prema bližnjima. Odrasli pripadnici za krštenje, katekumeni imaju u korizmi završne pripreme za svoje krštenje u uskrsnoj noći. U korizmi, vjernike se poziva na redovitije pristupanje sakramentu pomirenja, kako bi pomireni s Bogom i ljudima radosnije mogli slaviti Uskrs. Tijekom korizme svećenici na liturgijskim slavljima oblače misno ruho ljubičaste boje.

Svaka od 6 korizmenih nedjelja ima svoje posebno  ime. Prva korizmena nedjelja zove se Čista, druga je Pačista, treća Bezimena, četvrta Sredoposna, peta Gluha (Glušna), a šesta je Nedjelja muke Gospodnje ili Cvjetnica.